dzieci

Aciumpa – czyli opowieść z 'aciumpastycznym’ humorem

Udostępnij:

Pewien badacz w rozsypującym się słowniku odkrył coś zupełnie nowego. Coś, czego ludzkość nie słyszała od wielu, wielu lat. Była to 'aciumpa’! Och, jaki to był wynalazek! Wszyscy chcieli używać tego słowa, lecz nie wiedzieli jak. Co to było za tajemnicze słowo?

Ktoś wpadł na pomysł, aby zapytać o to 137-letnią kobietę – panią Zulmirę. A pani Zulmira owszem, znała to słowo. Tylko, że nie mówi się 'aciumpa’, ale 'aciumpować’. To jest po prostu czasownik! No i ludzkość teraz wszystko 'aciumpowała’. 'Aciumpowała’ choćby ciasto!

Później jakiś językoznawca stwierdził, że używanie słowa 'aciumpa’ jako czasownika to kompletna bzdura! Bo to przecież rzeczownik! I nagle wszyscy zaczęli widzieć 'aciumpy’. 'Aciumpy’ tu, 'aciumpy’ tam i to nawet zielone! Teraz już wszyscy chcieli mieć 'aciumpy’ w domach. Wydzwaniali do sklepów, czy może maja je na stanie. Nic z tego! Nikt nie wiedział nawet jak one wyglądają, a kupcy tylko wciąż narzekali.

Tymczasem nasz badacz przemyślał sprawę. To był jednak przymiotnik! O ja cię! Teraz wszystko było 'aciumpowe’! Jeżeli komuś tylko nie przychodził do głowy inny przymiotnik… to było takie 'aciumpowe’!

Powstawało jeszcze wiele nowych stwierdzeń, 'aciumpa’ cały czas zmieniała swoją formę. Tak myślę, że tytuł książki Catariny Sobral powinien zostać słowem roku 2017!

Czytając „Aciumpę” poznajemy rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki. Co to? Są to oczywiście części mowy! Może ta książka będzie wskazówką dla polonistów, jak należy uczyć dzieci takich oto rzeczy!

Książka ma tylko jedną 'wadę’… jest krótka! Lubię książki i krótkie, i długie, ale tą – czytamy, czytamy i nie chcemy, żeby koniec nadszedł szybko. Jednak nie zmienia to faktu, że słowo 'aciumpa’ może zostać wyrazem roku! Ciekawe, czy jest kategoria słów dla najmłodszych. Ten tytuł nadawałby się na to znakomicie.

„Aciumpa” została zilustrowana przez samą Catarinę Sobral! I trzeba jej za to nieźle 'poaciumpować’! Albowiem, nie widziałam nigdy książki o wyrazie wymyślonym przez autora. Jak myślicie, czy pani Sobral udało się zilustrować to słowo? Jasna sprawa, książka zawiera świetne ilustracje!

Jak myślicie, czym została 'aciumpa’? A może używano jej do wszystkiego? Dowiecie się tego, po przeczytaniu oraz obejrzeniu książki pt. „Aciumpa”. To fenomenalna opowieść. Zróbcie to jak najaciumpniej!

Uwaga, uwaga! Nadchodzi już – tytuł: Aciumpa; tekst i ilustracje: Catarina Sobral; przekład: Tomasz Pindel
Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2017