dzieci

Feralne urodziny ze Skarpetką – czyli rajstopki i sweterek na imprezie

Udostępnij:
Pamiętacie chłopca i Skarpetkę? Stali czytelnicy mojego bloga zapewne ich kojarzą, gdyż pisałam już o pierwszej części przygód tej pary tu, lecz dla osób, które dopiero co się ze mną zapoznają lub przeoczyły wspomniany wpis przedstawię naszych bohaterów. Chłopiec jest słodziutkim i naprawdę zabawnym dzieciakiem. Jest także właścicielem Skarpetki, królika rasy baran. Ze Skarpetką jest jeden problem – niestety, zwierzak jest „dość beznadziejny” w prawie wszystkim.
Urodziny. Wszystkie dzieci lubią imprezy urodzinowe! A w szczególności te, na które zaprasza Cię Twoja ukochana. Julia zaprasza chłopca na swoje urodziny. Julia jest ukochaną naszego bohatera. Co prawda jeszcze o tym nie wie, ale już wkrótce się przecież dowie! Chłopiec wykonuje prezent dla Julii samodzielnie, stara się jak tylko może. Nie dostrzega, że jego przyjaciel Skarpetka zjada mu potrzebne materiały…
Nasz bohater wpada także na genialny pomysł! Do głowy przychodzi mu myśl, że pójdzie na urodziny ze Skarpetką i… on przebierze się za Skarpetkę, a Skarpetka za niego! I tak też nasi przyjaciele zrobili. To wyglądało naprawdę komicznie! Chłopiec na głowę oraz nogi założył rajstopy. Ubrał także zielony sweterek. Natomiast Skarpetka na głowie miał coś w rodzaju malutkiej płowej peruki, a uszy, które włożył w rękawy czerwonego sweterka swojego właściciela (nawiasem wspomnę, że czerwony sweterek pojawił się też w pierwszej części) służyły mu jako ręce. Kiedy tylko ujrzałam ilustrację zamieszczoną jako otwierającą ten wpis, śmiałam się w głos. Dosłownie!
Nareszcie nadchodzi moment, w którym chłopiec wraz ze swoim królikiem wkraczają na imprezę urodzinową! Ale niestety nic nie idzie zgodnie z planem… Te urodziny to kompletna klapa w wykonaniu chłopca i królika. Prawdziwy ciąg niefortunnych zdarzeń. I choć ode mnie nie dowiecie się, co nasi bohaterowie ciekawego wyczynili, już możecie im współczuć, naprawdę!
W jaki sposób Julia dowie się, że jest ukochaną naszego bohatera? Jak zareaguje na przebranie chłopca i jego zwierzaka? Czy te urodziny naprawdę nie należały do udanych? Odpowiedzi na te pytania na pewno poznacie biorąc do ręki „Feralne urodziny ze Skarpetką”. Tylko wtedy!
Nasza dzisiejsza pozycja jest wprost wypełniona przezabawną treścią i ilustracjami. Trzeba też przyznać, że pojawiają się wzruszające momenty, a więc mogą się pojawić łzy nie tylko ze śmiechu. Zupełnie niespodziewane zakończenie sprawia, że książka jest jeszcze wspanialsza!
Te wszystkie świetności wypisane powyżej są zasługą Benjamina Chauda, francuskiego ilustratora rozpoznawalnego na całym świecie. Wszystkie rysunki i teksty wychodzące spod rąk tego pana są znakomite! I już wiecie, dlaczego już po spojrzeniu na okładkę naszego wydawnictwa wiedziałam, że będzie ono naprawdę fajowe.
Sięgnijcie po przygody chłopca i Skarpetki, obowiązkowo! Niezależnie od tego, w jakim jesteście wieku, będziecie śmiać się w głos. Na sto procent!
Tytuł – Feralne urodziny ze Skarpetką
Tekst i ilustracje – Benjamin Chaud
Przekład – Katarzyna Skalska
Wydawnictwo Zakamarki, Poznań, 2017