młodzież

Podpalacze Książek. Mój brat strażnik – czyli przestępca, artystka i książki

Udostępnij:

August ma 14 lat, siostrę artystkę, talent do jujitsu, nauczyciela, który (jak się później okazało) jest jego ojcem chrzestnym, sposób na podrywanie dziewczyn. Ale nie ma jednej z najważniejszych osób. Nie ma taty. A jak to się stało, że go stracił? Huk, uderzenie w samochód, przybycie policjantów. Gdy tylko mama dowiedziała się, że jej mąż nie żyje, zemdlała. Na oczach swojego syna i małej artystki. Artystki wrażliwej, lecz nie dającej poznać po sobie żadnych uczuć. Artystki bardzo pomysłowej, błyskotliwej, bo w wieku siedmiu lat przerabia materiał, który dzieci poznają dopiero w gimnazjum!

Gdy tata poszedł ze swoim synem, Augustem, odwiedzić mamę i malutką siostrę w szpitalu, lekarze oznajmili, że Cezaryna, ten malutki osesek, jest autystyczna. Jednak August zrozumiał 'artystyczna’ i tak zostało do dziś. Rodzina Marsów, bo takie mają nazwisko nasi bohaterowie, ma wielki skarb, prawdziwą artystkę, która zna się na wszelakich cyfrach, jak prawdziwy Podpalacz na zapalniczkach. Ale kim są Ci Podpalacze?

Marsowie mają również inny skarb, skarb mający największą wartość. Pilnują CAŁEJ WIEDZY ZAWARTEJ W KSIĄŻKACH! Nam wydaje się to fantastyczne, jednak to monstrualna odpowiedzialność. Oprócz tego trzeba podzielić się na trzy grupy: Strażników, Tropicieli oraz Krzewicieli. Każdy z nich ma swoje zadanie do wykonania. Lecz są także Podpalacze, ich pojawienie nie znaczy ani krzty dobroci!

Czy Podpalacze postanowią zaatakować, a jeżeli tak, to kiedy i co zrobią? Do której z trzech grup dołączy August? Czy nauczyciel – ojciec chrzestny również będzie strzegł książek? Dlaczego Cezaryna nie umie się uśmiechać? Co to jest Komandoria? Czy tata miał coś wspólnego ze spiskiem Podpalaczy? Czemu wszyscy (prócz osób bliskich) uważają Augusta za niebezpiecznego przestępcę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań możecie szukać w pierwszym tomie serii o Podpalaczach Książek!

„Mój brat strażnik” to książka, która uczy bardzo wielu rzeczy, jednak najważniejsze są dwie – tolerancja i szacunek, nie tylko do książek. Tych dwóch cech niestety niektórym brakuje, a są one bardzo istotne w życiu każdego z nas! Na niektórych ludzi trzeba czasem troszkę przymrużyć oko, dać im drugą szansę, ale bardzo często musimy ich po prostu zdzierżyć. Jak myślicie, czy mimo swoich niezmiennych wad, August kocha Cezarynę? Oczywiście, ona jest przecież jego siostrą! Ten oto wolumin naszych „Podpalaczy” może otworzyć nam serce, znaleźć w nim miejsce dla innej osoby.

To książka, którą powinni przeczytać również rodzice, ponieważ pomoże im ona zrozumieć uczucia dzieci. Dzięki niej przypomną (bo przecież sami kiedyś byli dziećmi), co siedzi w ich głowach, kiedy mają problemy. August jest tego przykładem!

Trylogia „Podpalacze Książek” to debiut powieściowy Marine Carteron, jednak trzeba przyznać, że wyszedł jej wyśmienicie! Muszę dodać, że tłumacz, Przemysław Szczur, wykonał tutaj kawał dobrej roboty, bo używał słów, które spotyka się raz na bardzo długi czas! Wzbogacił mój słownik co najmniej o trzydzieści procent!

Kiedy wejdziemy do którejś z księgarń (oczywiście chodzi mi o księgarnie, w których będą dostępne „Moi bracia strażnicy”), okładka naszych „Podpalaczy” od razu rzuci nam się w oczy! Wykonała ją Anna Niemierko i jak dowiedzieliście się już wcześniej, to nie jedyny atut tej książki!

Ta sztuka ma ponad trzysta stron, jednak z pewnością bardzo szybciutko Was pochłonie! A z resztą są wakacje, więc czasu wolnego jest tyle, że z pewnością skończymy czytać ten tom do czwartego września! Pamiętajcie, po przeczytaniu pierwszej części, czekają jeszcze dwie!

Tytuł – Podpalacze Książek. Mój brat strażnik
Tekst – Marine Carteron
Przekład – Przemysław Szczur
Wydawnictwo Wytwórnia, Warszawa 2015