dzieci

Zakochałem się w Milenie – czyli Per doradza Dawidowi

Udostępnij:

Dawid zakochał się w Milenie. Nic innego nie robi, tylko o niej myśli. Milena dla Dawida jest dziewczyną, która ma oczy jak dwa czarne słońca. Jednak dwa czarne słońca nie widzą Dawida! Więc co chłopiec ma zrobić, by dziewczynka go zauważyła? Dobrze się uczyć, stać się niegrzecznym chłopcem, czy zabłysnąć dowcipem?

Największym marzeniem Dawida jest to, aby Milena zwróciła na niego uwagę. Chłopiec nie chce wyjść z Busią – swoim psem na spacer. Udaje, że uczy się na sprawdzian, ale tak na prawdę, myśli o Milenie. W poniedziałek Dawid powtarzał sobie całą drogę do szkoły, że tego dnia rozśmieszy Milenę. Pragnie, żeby jego marzenie się spełniło. Lecz Milena nie lubi żartów. Nawet się nie uśmiecha.

Co zrobić? – zastanawia się Dawid, ale nic nie wpada mu do głowy. Musi być jakiś sposób. Musi! A może trzeba się jakoś popisać? Na przykład założyć koszulę i spodnie na drugą stronę? Nie! A jakby się tak zacząć porządnie uczyć? Czy to może wypalić? Jednak… nie! Więc co teraz?

Tego Dawid nie wie, niestety! Ale może Wy (zwracam się teraz do chłopaków) wiecie? Pomożecie Dawidowi? A może to Dawid Wam pomoże? Tego nie wie nikt! No chyba, że jakiś zakochany chłopiec, którego jego 'Milena’ również nie zauważa. Ale ten ktoś już przeczytał tę oto książkę i wie, jak ma się zachować!

Wcale nie trzeba udawać twardziela, aby dziewczyna kogoś zobaczyła. Ja myślę, że najważniejsze jest to, żeby być sobą. Nikim innym, tylko sobą. Może właśnie wtedy Wasza 'Milena’ Was zauważy? Ta książka może pomóc wszystkim chłopcom. Doradzić im co i jak trzeba zrobić, by jakaś dziewczyna otworzyła na nich oczy. Ale to lektura również dla dziewczyn, która pokaże, na kogo należy zwracać uwagę!

Książka ta, choć jest małego formatu, potrafi zaciekawić. Komu przyszedłby do głowy pomysł, aby napisać książkę o 'miłości’ dla dzieci? Per Nilsson wie, jak zwrócić uwagę dziewczynek, a w szczególności Mileny! Doradził Dawidowi, co ma zrobić.

Świetne ilustracje wykonane farbami akwarelowymi przez panią Piję Lindenbaum przykują uwagę nie tylko chłopaków, lecz także i dziewczyn! Pani Lindenbaum zna się na malowaniu tak, jak pan Nilsson na doradzaniu chłopakom!

Opowieść o Milenie została przełożona z języka szwedzkiego przez Martę Rey-Radlińską. Pani Marta przetłumaczyła tę książkę w sposób taki, żeby zrozumiał ją każdy chłopak oraz każda dziewczyna!

Tytuł – Zakochałem się w Milenie
Tekst – Per Nilsson
Ilustracje – Pija Lindenbaum
Przekład – Marta Rey-Radlińska
Wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2016